Internette bulunan bilgiler

Posted on March 1, 2011 by admin No Comments

Şafak AYDIN Blog  Haşmet Akal hakkında:

1918-1961 yılları arasında yaşayan ve toplumsal gerçekçi bir anlayışın egemen olduğu yapıtlarıyla tanınan ressamımız…

Haşmet Akal, (d. 1918, İstanbul, ö. 1960, Ankara), ressam.İlköğrenimini Galatasaray’ da tamamladıktan sonra, Haydarpaşa Lisesini bitirdi. 1938’de girdiği İDGSA Resim Bölümünde, Leopold Levy’nin yanında çalıştı. Bu atölyeden yetişen ressamların, 1940’ta bir araya gelerek kurdukları ‘’Yeniler Grubuna’’ katıldı. 1946’da Akademiyi bitirdi. Üç yıl sonra devlet bursuyla gittiği Paris’te Andre Lhote ve Fernand Leger gibi ressamların atölyelerinde çalışma olanağı buldu. Jean Metzinger’e bir süre asistanlık yaptı. Kuzey Fransa’da restore edilen bir kilisenin açmış olduğu yarışmayı kazanarak gittiği Valenciennes kasabasında duvar resimleri uyguladı.1953’te yurda döndü.
1954’te Yapı Kredi Bankasının açtığı ‘’İstihsal’’ konulu yarışmada, Balıkçılar adlı kompozisyonuyla derece aldı. Aynı yıl İstanbul’da (Beyoğlu Şehir Galerisi), eski ve yeni resimleriyle kapsamlı bir sergi düzenledi. 1955’te meclis resimleri için düzenlenen gezi nedeniyle, Adana’da topladığı belgelerin ışığında, yöresel çalışmalar yaptı. Bu resimlerle Adana’da bir de sergi açtı. 1956’da Mersin Lisesinde resim öğretmenliğine başladı. Burada kaldığı dört yıl içinde sergiler yaptı, öğrencileriyle Elek adlı bir dergi çıkardı ve tiyatro çalışmalarına katıldı. 1960’ta, Ankara’da açtığı serginin ilgi uyandırması üzerine, GEE Resim-İş Bölümü öğretmenliğine atandı ise de, kısa bir süre sonra öldü.
Resim sanatımızda, ‘’Yeniler Grubu’’ ile toplu bir eğilim yansıtan sosyal-gerçekçi anlayışa bağlıdır. Figürden yana ağırlık gösteren ve çevre yaşamının özelliklerini, gerçeklere bağlı kalarak ifade etmeyi amaçladığı resimlerinde, mesajla plastik bütünlük arasında bir denge gözetmiş ve yer yer de deformasyona yönelerek anlam vurgusuna kesinlik kazandırmaya çalışmıştır.Şair Rasim Haşmet Bey`in oğludur.


 

No comments

Leave a Reply