Haşmet Akal

(d. 1918, Istanbul – ö. 1960, Ankara)

Akal 1918’de İstanbul’da dogdu. Şair Rasim Haşmet Bey’in oğludur.İlköğrenimini Galatasaray’da tamamladıktan sonra Haydarpaşa Lisesi‘ni bitirdi. 1938’de girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar AkademisiResim Bölümü’nde Leopold Levy‘nin yanında çalıştı. Bu atölyeden yetişen ressamların 1940’ta bir araya gelerek kurdukları “Yeniler Grubu”‘na katıldı. 1946’da akademiyi bitirdi.

Üç yıl sonra devlet bursuyla gittiği Paris‘te Andre Lhote ve Fernand Leger gibi ressamların atölyelerinde çalışma olanağı buldu. Jean Metzinger‘e bir süre asistanlık yaptı. Kuzey Fransa’da restore edilen bir kilisenin açmış olduğu yarışmayı kazanarak gittiği Valenciennes kasabasında duvar resimleri uyguladı. 1953’te Türkiye’ye döndü.

1954’te Yapı Kredi Bankası‘nın açtığı “İstihsal” konulu yarışmada “Balıkçılar” adlı kompozisyonuyla derece aldı. Aynı yıl Beyoğlu Şehir Galerisi’nde eski ve yeni resimleriyle kapsamlı bir sergi düzenledi. 1955’te meclis resimleri için düzenlenen gezi nedeniyle Adana‘da topladığı belgelerin ışığında yöresel çalışmalar yaptı. Bu resimlerle Adana’da bir de sergi açtı. 1956’da Mersin Lisesi‘nde resim öğretmenliğine başladı. Burada kaldığı dört yıl içinde sergiler düzenledi, öğrencileriyle “Elek” adlı bir dergi çıkardı ve tiyatro çalışmalarına katıldı. 1960’ta Ankara’da açtığı serginin ilgi uyandırması üzerine GEE Resim-İş Bölümü öğretmenliğine atandı ise de kısa bir süre sonra öldü.

Türk resim sanatında Yeniler Grubu ile toplu bir eğilim yansıtan sosyal-gerçekçi anlayışa bağlıdır. Figürden yana ağırlık gösteren ve çevre yaşamının özelliklerini, gerçeklere bağlı kalarak ifade etmeyi amaçladığı resimlerinde, mesajla plastik bütünlük arasında bir denge gözetmiş ve yer yer de deformasyona yönelerek anlam vurgusuna kesinlik kazandırmaya çalışmıştır.

Türk. Vikipedi